Херсонщина багата на водні об’єкти. Лише в обласному центрі знаходиться і Дніпро, і його притоки й протоки, озерця та ставки. Відколи їх скувала крига, то відразу ці місця стали улюбленим місцем рибалок, які з неабияким азартом «полюють» на жителів водойм.Спершу рейдова бригада направилась на один із ставків поряд з Гідропарком у Херсоні. Час прибуття – 11.30. І були вражені – на водоймі розміром з футбольне поле знаходилось близько 80 рибалок. Потихеньку рейдівці по гладенькій, але місцями потріскуючій під ногами кризі подолали 30-метрову відстань від берега і підійшли до перших рибалок. Ті досить приязно погодились на спілкування.
На запитання чи знають вони основні правила безпеки рибалки на льоду дали ствердну відповідь. У першу чергу, для них є табу на вживання спиртних напоїв: адже ті й пильність послаблюють, і організм зігрівають лише на перших хвилинах, а потім людина лише швидше починає мерзнути, часом цього не помічаючи. На допустимій для виходу на лід товщині криги знаються добре – якщо та менше 7 см, то на неї виходити не ризикують. Та й лунки пробивають на безпечній одна від одної відстані – не менше 5 метрів. На випадок провалювання під лід – мають при собі довгі мотузки. До речі, у цих чоловіків є небезпечний досвід – колись за допомогою такої мотузки довелось діставати товариша.
Але чи всі такі дисципліновані й обізнані з правилами безпеки? Мабуть, ні. На тому ж озері деякі риболови дуже тісно розташувались один біля одного, в окремих випадках на відстані двох метрів. Щоправда, озеро промерзло аж на 40 см. Та через щоденну значну кількість відвідувачів, які щоразу залишають після себе і нові лунки, лід місцями вже дає поверхневі тріщини. Поки це безпечно, але з перших днів відлиги, вони можуть спровокувати неприємні ситуації – у кращому випадку рибалки можуть опинитись відрізанами від берега, знаходячись на крижині, у гіршому – провалитись у льодяну воду.
Про ці пригоди свідчить щорічна статистика. Торішньої зими рятувальникам неодноразово доводилось надавати допомогу заручникам льодової пастки. Але не всі випадки завершуються добрим фіналом. Уже в цьому році на водних об’єктах області взимку загинуло 5 чоловіків. Із них двоє, пішли з життя, провалившись під кригу. А у перший день лютого, катаючись на ковзанах на Каховському водосховищі у Бериславі, шубовснув під воду 18-річний юнак. Добре, що поряд був товариш, який не розгубився і зумів його врятувати. Та це оприлюднений випадок порятунку, а скільки схожих ситуацій залишаються «поза кадром»?1 Тому рятувальники, які хоч і не можуть заборонити людям виходити на підлідний лов, стараються шляхом профілактично-роз’яснювальної роботи запобігти виникненню таких життєвонебезпечних ситуацій. Насамперед під час рейду роздавали рибалкам тематичні плакати, листівки. А дехто навіть сам підходив до еменесників і зацікавлено вивчав запропоновану інструкцію у картинках. Про всяк випадок – може чого новенького порадять. Бо ж нехтувати застереженнями не можна, якщо мало не щодня цією справою займаєшся. Адже як сказав один з рибалок – альтернатива такому часу проводження – лише телевізор. Тому краще вже тут, на свіжому повітрі, у компанії людей з таким же захопленням. А справа дійсно вигідно-прибуткова – на вечерю гарантована запашна юшка для всієї родини.
Мудрі люди зазначають, що у будь-якій справі слід знати міру. І певна річ, для цього є вагомі підстави. Тож рятувальники звертаються до всіх любителів рибалити не втрачати цього почуття і не виходити на кригу після того як денна температура почне підніматися до плюсової позначки. І за будь-яких навіть начебто й сприятливих умов пам’ятати правила безпечної риболовлі, і пам’ятати, що на них чекають вдома.
УМНС в Херсонській області